Hakkımızda

Çocuklarda 3 – 6 yaş dönemi tüm hayatlarını etkilecek güce sahiptir.
Gelin bu dönemi onlara, en iyi şekilde birlikte yaşatalım.

ÖZEL SEVGİ YUVASI ANAOKULU

Anaokulumuz haftanın 5 iş günü Saat 08.00- 19.00 arası açıktır.

Sabah Kahvaltısı 9.00-10.00, Öğle Yemeği 12.00-13.00, İkindi Kahvaltısı 15.00-15.30 saatleri arasında verilmektedir. Çocuklar en geç saat 19.00 da yuvadan ayrılırlar.

Servis evden okula, okuldan eve hostes refakatinde yapılmaktadır. Velisinden farklı bir talimat gelmediği sürece öğrenci başka bir adrese veya kişiye teslim edilemez.Servis aracı kapının önüne belirtilen saatte gelecektir.Öğrencinin kapının önünde hazır bekletilmesi; servis programının aksatılmaması gerekmektedir.

Bulaşıcı hastalık ve ateşli hastalık döneminde çocuk evinde istirahat etmelidir. Çocuğun sağlık durumu hakkında kuruma ayrıntılı bilgi verilmelidir.

Veliler çocuğun yuvaya ilk geldiği dönemlerde bi süre kurallara uygun şekilde ve sürede yuvada kalabilirler. Velilerimiz çocukları ile ilgili herhangi bir konuyu yemek saatleri dışında telefonla yahut bizzat okula gelerek gerekli kişilerle görüşebilirler.

GÜNLÜK PROGRAM

07.30-08.45 OKULA GELİŞ -SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ

08.45-09.00 TOPLANMA -TEMİZLİK

09.00-09.30 KAHVALTI

09.30-09.45 TEMİZLİK

09.45-10.00 SPOR

10.00-10.30 TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ, DRAMA

10.30-11.00 SANAT ETKİNLİĞİ

11.00-11.30 İNGİLİZCE

11.30-11.45 KURALLI OYUN ETKİNLİĞİ

11.45-12.00 TOPLANMA-TEMİZLİK

12.00-12.45 ÖĞLE YEMEĞİ

12.45-13.00 TEMİZLİK-DİŞ FIRÇALAMA

13.00-13.45 İLKÖĞRETİME HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

13.45-14.15 OYUN ODASI-OYUN BAHÇESİ

14.15- 14.45 TV İZLEME

14.45-15.OO TOPLANMA-TEMİZLİK

15.00-15.15 İKİNDİ KAHVALTISI

15.15-16.00 BİLGİSAYAR,SATRANÇ

16.00-16.30 FEN VE DOĞA ETKİNLİKLERİ

16.30-17.00 MÜZİK

17.00-19.00 EVE GİDİŞ

OYUN
Çocukların sınıf içinde,oyun odasında ilgi köşelerinde (evcilik köşesi, blok köşesi, tamir köşesi, kitap köşesi, kukla köşesi ) kurallara uygun serbest oynaması ya da kuralları olan körebe, saklambaç, kurt baba, eski minder vs. oyunları yönergeye uygun olarak oynaması böylece paylaşma, yardımlaşma,grupla birlikte hareket etme gibi davranışları kazanması sağlanır.Çocuk oynadıkça duyuları keskinleşir, yetenekleri gelişir,becerisi artar.Çünkü oyun, çocuğun en değerli öğrenme ortamıdır.

ANA DİLİ ETKİNLİĞİ
Tekerleme,bilmece,şiir,parmak oyunu, sohbet,masal, hikaye gibi etkinliklerle çocuğun dil gelişimi ve dinleme davranışının yerleşmesi ve hayal gücünü kullanması sağlanır.

YABANCI DİL ETKİNLİĞİ
Anaokulumuzda her yaş grubunda farklılık gösteren İNGİLİZCE etkinlikleri alanında uzman öğretmenimiz gayporn tarafından verilmektedir. Etkinlikler planlanırken; şarkılar, oyunlar, tekerlemeler, öyküleme, canlandırma, mimikler ve jestlerin yanı sıra, resimli kartlar, posterler, gerçek nesneler, dinleme kasetleri, video, kuklalar ve kitap gibi materyallerle desteklenmektedir. İngilizce programımızın hedefi; ikinci dile yönelik empati ve merak uyandırarak çocukların kendilerini ifade edecekleri bir ortam sağlamaktır.

SANAT ETKİNLİĞİ
Sulu boya, pastel boya,kuru boya,yırtma-yapıştırma, kesme, katlama,yuvarlama,ip baskısı, patates baskısı, püskürtme, oyun hamuru, tuz seramiği, proje çalışması, artık materyal çalışması gibi etkinliklerle çocukların el becerilerinin ve yaratıcı özelliklerinin gelişmesi sağlanır.

SPOR ETKİNLİĞİ
Jimnastik, basketbol,step, top oyunları,yarışmalar gibi etkinliklerle çocukların fiziksel gelişimi sağlanır.

KUKLA VE DRAMATİZASYON ETKİNLİĞİ
Konu,kavram,kural ve davranışların çocuğun ilgisini çekerek ve onun katılımını sağlayarak sıkılmadan etkin bir şekilde öğrenmesi sağlanır.Anlatılan bir hikayenin veya herhangi bir olayın canlandırılması yapılarak çocukların bilinç altında bulunan çatışmaların ortaya çıkarılması ve ifade etmesi,konuların daha iyi kavranması sağlanır.Öğretmen drama sırasında sadece rehberdir ve bütün çocuklara kendini ifade etme fırsatı verir.

İLKOKULA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
Kavram, çizgi,sayı,harf çalışmaları ve her yaşa uygun eğitici kitaplarla çocukların okuma yazmaya doğru geçiş yapmaları sağlanır.Bilgisayar ve İngilizce Eğitimiyle çocuklar ilköğretime hazır hale getirilmektedir.

DEĞERLER EĞİTİMİ
Çocuklarımızda milli, manevi, kültürel değerler oluşturarak, değerlerini benimseyen, değerlerini davranış haline getiren, olumlu kişilik temellerinin atılmasına yönelik eğitim anlayışı içinde bireyler yetiştirmeyi sağlamaktadır.

BESLENME
Hijjyenik ortamda,deneyimli aşçımız ve yardımcı kadromuz tarafından hazırlanan sabah kahvaltısı,öğle yemeği,ikindi kahvaltısı ile çocukların sağlıklı beslenmesi sağlanır.

TEMİZLİK
Çocukların ağız ve diş sağlığı için düzenli diş fırçalaması,genel temizlik kurallarına uyması,tertipli,düzenli olması ve bu konularda alışkanlık kazanması sağlanır.

GEZİLER
Eğitim programına uygun itfaiye, müze, minyatürk, hayvanat bahçesi, gezileri düzenlenerek çocukların konuları daha iyi kavramaları ve aktif öğrenmeleri sağlanır.

YIL SONU MÜSAMEREMİZ
Çocukların ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yıl sonu etkinliklerinde görevlendirilerek aldıkları sorumlulukları yerine getirme, kendine güven kazanma ve kendini ispat etme davranışını kazanmaları sağlanır.

Sevgi Yuvası Anaokulu, 3-6 yaş grubu çocuklarımıza okul öncesi eğitim vermek üzere 2007 yılında İstanbul Sultangazi’de kuruldu. Kısa zamanda başarılı çalışmaları ile okul öncesi eğitimde büyük başarılar sağlayan okulumuz 2008 yılında farklı ve daha büyük bir binada hizmet vermeye başladı. 2007 yılından bu yana kurumsal ismimiz olan Sevgi Yuvası Anaokulu markası altında okul öncesi eğitimin önemini bilen anne ve babalarla çalışmanın gururunu taşıyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öngörülen mevzuata uygun olarak değişik yaş gruplarına dahil çocukların kişisel yetenekleri, gelişimleri gözönüne alınarak, özel olarak hazırlanmış oyun, eğlence ve eğitim programlarımız bulunmaktadır.

Öğretmen kadromuzda liderlik ve rehberlik vasıflarına sahip,sevecen, güleryüzlü, çocuk eğitimi dalında kendilerini geliştirmiş ve geliştiren, anaokulu öğretmenliği ve çocuk gelişimi eğitimi almış öğretmenlerimiz görev yapmaktadır. Bunun dışında okulumuzda çocuklarımızın psikolojik gelişmelerini hafta boyunca yakından ve birebir gözlemleyen psikoloğumuz bulunmaktadır.Velilerle belirli günlerde görüşmeler yapılacak ve çeşitli konularda eğitimler düzenlenecektir. Psikoloğumuz çocuklarımıza belli aralıklarla gelişim, yetenek ve ruhsal durum testleri uygulayacak,edindiği bilgileri ve izlenimleri ailelerle paylaşacaktır.

Emanet ettiğiniz çocuklarınızın en değerli varlıklarımız olduklarını biliyor ve bu bilinçle yola çıkıp, çocuklarımıza güzenli bir aile ortamında sınırsız olanaklar sunuyoruz.

VİZYONUMUZ – MİSYONUMUZ

Geleceğin en başarılı çocuklarının yetiştirilmesinde pay sahibi olmak adına çıktığımız eğitim yolunda, çocuklarımız ve aileleriyle işbirliği içinde, çağdaş eğitim sistemi ışığında;

Araştıran, sorgulayan,kendine güvenli, sosyalleşebilen,ülkesini milletini seven, yaşının gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip, pozitif enerjiyle ve ekip ruhuyla çalışan,duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilen, zihinsel ve bedenen sağlıklı, mutlu çocuklar yetiştirmek için varız….

Amacımız çocuklarımıza doğrudan birşeyi öğretmekten ziyade oyunlar oynayarak ve araştırmalar yaparak çevrelerini ve kendi yeteneklerini keşfetmelerini sağlamaktır. Ezberci eğitim değil,uygulamalı eğitim kurumumuzun benimsediği eğitim sistemidir.

Hedefimiz çocuklarımızın sevgi dolu ve sıcak bir aile ortamı içerisinde;

- Kendine güvenen
- Sorumluluk sahibi
- Kendisi ve çevresiyle barışık
- Paylaşma duygusu gelişmiş
- Özgür düşünen ve davranabilen, düşüncelerini isteklerini iyi ifade edebilen
- Yeteneğini ve yaratıcı gücünü kullanabilen
- Çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilen bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktır.

KARAKTER EĞİTİMİ
Çocuklarımızın ulusal ve evrensel insani değerlere sahip olarak ilk eğitimlerini tamamlamaları ve sağlıklı kişilik özellikleri edinmeleri çabamız doğrultusunda uyguladığımız Karakter Eğitimi – Yaşam Değerlerimiz projesine bu yıl da yine Kurumsal Değerlerimizi de ekleyerek; anaokullarımızda devam edeceğiz. Karakter eğitimi, başlı başına bir müfredat değildir. Mevcut müfredatın bir parçasıdır. Bu nedenle karakter eğitimini destekleyen tüm çalışmalar müfredata entegre edilmektedir.
Karakter Eğitimi’nin Müfredata Entegrasyonunda Kullanılan Yöntem ve Teknikler
Sınıf Çalışması
Örnek Olay
Oyunlar
Kahramanlar
Etkinlikler

Karakter; bir bireyin kendine özgü yapısı, onu başkalarından ayıran temel belirti ve bireyin davranış biçimlerini belirleyen ana özellik, öz yapı, seciye; bir kimsenin veya bir insan grubunun tutumu; duygulanma ve davranış biçimi; üstün, manevi özellik ve felsefi anlamda da bireyin kendi kendisine egemen olmasını, kendi kendisiyle uyum içinde bulunmasını, düşünüş ve hareketlerinde tutarlı, sağlam kalabilmesini sağlayan özellikler bütünüdür.

Karakter eğitimi, bireyin kendisine ve topluma yararlı olacak temel değerleri kazandırma eğitimidir.
Karakter eğitiminde, öğrencilerinin en iyiyi, en doğruyu ve en güzeli yakalamaları amaçlanır.
Karakter eğitiminde, değerler, öğrencinin psikolojik, bilişsel ve sosyal yapısına hitap edecek şekilde aktarılır.
Karakter eğitiminde, öğrencilere kazandığı değerleri davranışla ifade etmeleri yönünde fırsat verilir.
Okul, değerlerin uygulandığı yaşam alanıdır.
Okulun tüm öğretmenleri değerlerin modeli olurlar.
Karakter eğitimi günlük hayattan ayrı değildir. Hem aile hem de toplumda devam eder

Karakter Eğitiminin Hedefleri
Hedefler istenen öğrenci profilinden yola çıkarak belirlenir.
Öğrencilerde kültürel çoğulculuk kavramını oluşturmak.
Kendisini dünya vatandaşı olarak görmesini sağlamak.
İyi karakterli bireyler yetiştirmek.
Öğrencinin kendini tanımasını ve yeteneklerinin farkına varmasını sağlamak.
Öğrencinin yeteneklerini bilgiye dönüştürerek hayata geçirmesini sağlamak.
Bilgiyi doğru kullanan liderlerin oluşmasına katkı sağlamak.
Temel değerleri pekiştirmek.

Karakter Eğitimi Konu Başlıkları:
Arkadaşlık – Dostluk
Mutluluk
Sorumluluk
Yardımseverlik & İşbirliği
Sevgi
Huzur

Yucin